Află cine este Kiss Imre, inspectorul școlar general din județul Covasna

Studii

Kiss Imre își începe formarea studiind matematica la Universitatea din București, continuând cu un master în management educațional.

1986-1990 – diploma de studii universitare de la Universitatea din București în domeniul matematicii

2004-2006 – studii de master în management educaţional la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu 

Îndată ce obține diploma de studii superioare începe pregătirea pentru profesia de profesor de matematică.

1991-1993 – Universitatea “Transilvania” din Braşov îi oferă certificatul de acordare a definitivării în învățământ în domeniul matematicii

1995-1997 – certificat de acordare a gradului didactic ll de la Universitatea din Bucureşti

2001-2003 – certificat de acordare a gradului didactic l, Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca 

Participă atât la programe, cât și la cursuri de formare, majoritatea în domeniul învățământului. Printre acestea se numără cursuri de management educațional și cursul “Servicii de sprijin educțional pentru elevii cu CES integrați din şcolile incluzive”. 

Kiss Imre a fost atât responsabil în diverse proiecte, cât și coordonator. Printre acestea se numără urmăroarele: 

  • 2001-2003 – responsabil în inițierea, elaborarea şi implementarea proiectului “Şanse Egale pentru Toți”- proiectul își propunea organizarea cursurilor de formare profesională pentru persoane dezavantajate 
  • 2018-2020 – coordonează proiectul “Motivație, stabilitate și competență – perspectiva  calităţii formării resursei umane din şcoli defavorizate – obiectiv: „Îmbunătățirea competenţelor personalului didactic din învăţământul preuniversitar în vederea promovării unor servicii educaționale de calitate orientate pe nevoile elevilor și a unei școli incluzive” 
  • 2020-2023 – coordonează proiectul “Școala deschisă pentru toate vârstele”- obiectiv: “creșterea ratei de reintegrare în sistemul de educație și formare, a copiilor şi tinerilor care au părăsit timpuriu şcoala și a adulților care nu şi-au finalizat educația obligatorie din județele Harghita şi Covasna

Experiența profesională

Imediat ce își ia diploma de licență, Kiss Imre se angajează ca profesor de matematică la o școală din Brașov, urmând să mai predea la încă două școli din Sfântu Gheorghe.

1990-1994 – profesor de matematică la Şcoala Generală nr. 7 din Braşov

1994-1996 – profesor de matematică la Liceul Industrial ,,Oltul” din Sfântu Gheorghe

1996-1997 – profesor de matematică la Liceul Teoretic „Székely Mikó” din Sfântu Gheorghe

După șapte ani de 17 ani de predat matematica, își continuă parcursul profesional în domeniul educației. Devine directorul unei unități școlare, după care preia postul de Inspector Școlar General.

1997-2015 – director la Liceul Tehnologic “Kós Károly” din Sfântu Gheorghe

2015-prezent – Inspector Școlar General

Avere și interese

Conform declarației sale de avere, Kiss Imre deține urmăroarele bunuri:

  • un teren intravilan de 537 mp, cumpărat în 2009
  • o casă de 117 mp, cumpărată în 2009
  • trei autoturisme – un VW Passat fabricat în 2001, un VW Polo din 2007 și un Hyundai Elantra din 2016

De asemenea, inspectorul are pe numele său un fond de investiții de 46079 RON, deschis în 2008 și două credite. Unul din ele, în valoare de 90000 RON, a fost contractat în anul 2007 și este scadent la 2025. Celălalt, contractat un an mai târziu, valorează 32000 franci elvețieni și este scadent la 2030.

Pe anul fiscal 2022, Kiss Imre a primit venituri din patru părți, după cum urmează: 

  • 88092 RON – salariul de Inspector Școlar General, ISJ
  • 12530 RON – coordonare de proiect, ISJ
  • 32340 RON – coordonare de proiect, ISJ
  • 10500 RON – salariul de consilier, Uniunea Cadrelor Didactice Maghiare din România

Inspectorul mai este și vicepreședinte în cadrul Uniunii Cadrelor Didactice Maghiare din România, conform declarației sale de interese.

Kiss Imre are două contracte cu ISJ Covasna pentru două proiecte, acestea valorând 4608 RON, respectiv 1794 RON. Primul este încheiat pe o durată de 36 de luni, iar al doilea, 24 luni.

În plus, un contract pe durată nedeterminată cu Uniunea Cadrelor Didactice Maghiare din România i-a adus inspectorului suma de 2564 RON.

Apariții în presă

În afara articolelor ce îl anunță pe Kiss Imre drept noul Inspector Școlar General al județului, aparițiile în presă ale inspectorului sunt rare.

Totuși, într-un articol publicat de Știrile Transilvaniei în anul 2021, inspectorul vine cu o poziție referitoare la microbuzele școlare învechite din județ, recunoscând situația și afirmând nevoia de înnoire a acestora: “Aceste microbuze trebuie să asigure transportul în cea mai mare siguranţă a elevilor, deci trebuie să fie întreţinute şi puse la punct astfel încât să nu periclităm niciun moment siguranţa elevilor, însă sunt ruginite, au mereu probleme tehnice şi de ani de zile foarte multe şcoli solicită schimbarea acestor microbuze. […] Aşadar, avem nevoie de reînnoirea parcului de microbuze. Nu ştiu cât timp mai poate să fie menţinută această situaţie, dar în mod sigur nu mult timp, deci este nevoie de intervenţie în asigurarea microbuzelor.”.  

Poziția vine în contextul în care, cu un an înainte, transportul reprezenta pentru elevi o piedică în împlinirea actului educațional. Odată cu revenirea la învățământul fizic, în perioada în care pandemia de Covid-19 nu luase sfârșit, au apărut probleme referitoare la transportul elevilor în județul Covasna, deoarece microbuzele au devenit insuficiente pentru elevi. Deoarece distanțarea socială era o măsură impusă și în mijloacele de transport, numărul de elevi ce putea fi transportat cu ajutorul microbuzelor a scăzut drastic. Astfel, Kiss Imre a luat decizia de a prioritiza transportul elevilor ce locuiesc în zonele cele mai îndepărtate, conform unui articol covasnamedia: “Așa că s-au stabilit niște priorități, pentru că prin restricțiile impuse va fi redus drastic numărul de beneficiari. Astfel, au sau vor avea acces la transportul cu microbuzul școlar elevii care vin din cele mai îndepărtate zone, respectiv cei mai mici, în limita locurilor disponibile.”.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *